10 Şubat 2018 Cumartesi

Okus Pokus Houdini!Okus Pokuscuların Efendisi Houdini

Merhaba 😇
Bu hafta gözbağcıların efendisi Houdini'nin mini dizisini hakkında yazıyorum.
Ara tatilde iki haftada bitecek, kaliteli dizi arayışına girdim.
Karşıma Houdini çıktı. Başrolünde meşhur Piyanist filminden tanıdığımız Adrien Brody'nn oynadığı bir History Channel yapımı olduğunu görünce diziye hemen başladım.


Öncelikle dizi gerçek hayattan uyarlanmış biyografi tadından mini mini bir dizi. Başrol Houdini kim midir?
Houdini; asıl adı Erik Weisz, 1800-1900'lü yıllarda yaşamış Macar asıllı Amerikan. Babası haham imiş. Küçükken babasının baskıları altında kalmış. Babası ölünce evin geçimi bir panayırda öğrendiği minik gözbağcılık hareketleriyle geçirmiş.
 Kendi kendine yeteneğini fark edip bu işe tüm benliğini vermiş, yaptığı işi çok ciddiye almış, bu konuda bulabildiği her kitabı okumuş. 
Fransız gözbağcı Robert Houdin'den esinlenerek Houdini adını almış.


Dizi maaselef ki çok kısa. Bir sezon; iki bölüm. Tadı damakta kalıyor. Sinema sanatı hakkında bilgi sahibi değilim ama ya en az 5-6 bölüm yapın mini diziliğin hakkını verin ya da filme çevirin, 2 saat boyunca dizi izleyip bitirmiş olmayalım.
Bu mini dizi-film ikilemi dizinin dezavantajlarından biri olmuş. Yönetmen İkizler burcu olabilir 😄Houdini'nin başarısı üç buluşa dayanıyor: Çoğu kilitlerin içi aslında çok basitti, çok az insan çözülemeyecek düğümler atabiliyordu ve kelepçeler belli bir biçimde duvara vurulduğunda açılıveriyordu.
Bütün bunları o zamana kadar benzeri olmayan bir sahne gösterisinde gerçekleştiriyordu.
 Her defasında sınırları daha da zorlayan Houdini 'kaçış' fikrine ait felsefi tutumları da dikkate değerdi.
Zaten sihirbazlığının yanında ‘escape artist’ (kaçış uzmanı) olarak da biliyormuş.Houdini için çok önemli 2 insan var: Birincisi eşi ama daha da önemlisi annesi. Hatta annesine düşkünlüğü tarif edilemez bir boyutta.

Birbirleriyle de son derece uyumlu bir ikili olan Houdini’ler aslında 3 kişi olarak sahne alıyor. Houdini’yi idol edinmiş Jim de Houdini’nin en büyük yardımcısı. O da aynı Houdini gibi illüzyondan ilham almış, hayatını illüzyona adamış. Çeşitli illüzyon hilesi aletleri yapmasıyla da Houdini’nin yanında kesin yerini aldığını görüyoruz. Jim’i Evan Jones canlandırıyor.

Sonuç olarak bir haftasonu hatta bir akşamını ayırarak rahatlıkça bitirebileceğiniz bir mini dizi.
İyi Seyirler 😎🎬🎪


4 yorum:

 1. yönetmenin ikizler burcu olması ile ilgili yoruma çok güldüm. Güzel bir yazı olmuş. www.idilob.com

  YanıtlaSil
 2. Güzel bir inceleme yazısı olmuş. Yıllar önce ilk bölümüne başlamıştım ama neden hatırlamıyorum yarım kalmıştı. Yazınızdan sonra tekrar bir şans vermeyi düşünüyorum :))
  Bana da beklerim^^

  YanıtlaSil
 3. Houduninin gösterisinde yaptığı düğüm çözme işini hayatımızdaki kördüğümlere yapsak; keşke...

  YanıtlaSil
 4. Türk dizi tarihinde görülmüş şey değil.1 sezon 2 bölüm :))))

  YanıtlaSil