20 Temmuz 2018 Cuma

Urbex


Uzun Haliyle Urban Exploration 

Türkçesiyle Kentsel KeşifHer güzel köşebaşını bir fotoğrafçının çevirdiğini hatta bazı köşelerde sıralar oluştuğunu gördükçe  deklanşör sesi değmemiş yerler aramaya başlar olduk. 

Urbex de tam burada devreye giriyor. Kentin geri dönüşüme atılan mekanlarına keşif gezisi.

 Birrazçık tehlikeli olabilir. Aslında işe renk katan da bu tehlike. Tehlikeye rağmen riskleri bilerek geri durmamak... 

Tabi ki tedbirsiz değil. Ne zaman bir tedbirsizlik yapacak olsam aklıma şu söz geliyor; '' Tedbir akıllı insanın sigortasıdır.'' 

Bir de şey var tedbirini aldıktan sonra içsel bir güven oluşuyor. O güven olduktan sonra rahatsız edici durumlar olsa bile biliyorsun ki takdir-i ilahi... 
(İlahiyatçı urbexi anlatırsa bu kadar olur zaten asjdfdhds)

Urbex için ben Mudanya/Tirilye'de bulunan Taş Mektebi seçtim. Restorasyona alınmış ancak henüz başlamamıştı. Eski, güvenlikli ve keşfedilmeyi bekliyor. 


Peki başka nerelerde urbex yapılabilir?


-Eski fabrikalar (yanıma bir arkadaş bulur bulmaz bir fabrikaya dalmayı düşünüyorum)
-Şehrin kıyı köşelerindeki kerpiç evler, harabeler
-eski tren garları (Haydarpaşa'ya gittim ancak vaktim kısaydı bir de orası için izin almak gerekiyormuş :( )
-artık kullanılmayan köyler. Şehirden köye göç başladıktan sonra özellikle İç Anadolu'da bazı köyler terk edildi. (Hatta bazılarında korku filmi çekiliyormuş)

Ya tedbirlerimiz?

-Yanınıza biber gazı alabilirsiniz. Özellikle gideceğiniz yer ev tipi bir harabe ise bu tür yerlerde tinerci vs. gibi tiplerle karşılama ihtimaliniz var.
-Yalnız gitmemek. Mümkünse yok mümkünse değil mecbur biri olsun yanınızda. En kötü seninde fotoğrafını çekeceğim deyip bir arkadaşını ikna edebilirsiniz.
-Yüksek katlı binalarda ya da ahşap evlerdeki merdivenler kırmızı alan. Çok çok riskli.
-Girdiğiniz yer fabrika vs. ise ateş,sigara,maytap tarzı gazlı bir şey yakmayın. Hatta kendiniz içinde maske kullanın. Hem gaza hem de toza karşı tedbir almak için.
-Bir de yanınızda fener bulunursa iyi olur.


Bunlarda benim küçük urbeximden...
👹 

👺
👻
👻

👽
💀
👾
👀
💂
💫

🐾

💣

🔭

🔫

🔮


📌📌📌

Temmuz ayının başında yazmayı planladığım yazımı ay sonuna yetiştirdim. Çok büyük kişisel atalete yakaladım. Kurtulmak için çırpınıyorum. Dua edin. Yorum yapın.


1 yorum: